بزرگیان: چاره ای جز الکترونیکی کردن خدمات نداریم

on . Posted in اخبار ششمین کنفرانس

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 

 

 

 

 

معاون نو سازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید 20 درصد تجارت داخلی و 30 درصد تجارت خارجی الکترونیکی شود، گفت: برای حل معضل ترافیک و کاهش هزینه های خدماتی چاره ای جز الکترونیکی کردن خدمات نداریم.  

به گزارش دبیرخانه کنفرانس دکتر احمد بزرگیان در نشست تخصصی ششمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی بااشاره به نقش دولت در سلامت اداری، افزود: خوشبختانه در قانون مبارزه با مفاسد اقتصادی که به نام ارتقای سلامت اداری نامگذاری شده است بیشترین تاکید بر استقرار دولت الکترونیک برای حفظ سلامت اداری است.

معاون نو سازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور  با بیان اینکه در راستای ماده 28 این قانون کارگروهی در این زمینه ایجاد شده است، اظهار داشت: این کارگروه شاخص‌های سلامت الکترونیک را برای هر دستگاه ارائه کرده است.

وی تنها راه برطرف کردن مشکلات نظام اداری را ایحاد دولت الکترونیک دانست و ادامه داد: سرعت، دقت، ارزانی، شفافیت، ایمن بودن و نظارت واقعی بر روی عملکردها و کاهش هزینه‌ها از جمله مزایای نظام اداری الکترونیکی.

بزرگیان با اشاره به برخی معضلات ایحاد شده در زمینه عدم اجرای دولت الکترونیک، خاطر نشان کرد: زمانی که توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کنکور سراسری الکترونیکی شد تنها در یک روز در تهران 300 هزار لیتر بنزین صرفه جویی شد.

وی کاهش عوامل جانبی را از دیگر مزایای نظام الکترونیکی نام برد و یادآور شد: در تهران 2 روز سیستم اداری به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد و این نشان می دهد که بخش عظیمی از تزافیک به دلیل رفت و آمدها میان دستگاههای دولتی است که اگر مراجعات تنها برای موارد اضطراری باشد چیزی به نام ترافیک و یا ترافیک به صورت معظل نخواهیم داشت.

بزرگیان با تاکید بر اینکه با استفاده از این نظام دور کاری به روش الکترونیکی میسر می شود، ادامه داد: در سال 82 که اجرای این طرح آغاز کردیم اعتراضات زیادی شد که سیستم اینترنت و ارتباطی کشور آمادگی لازم برای این اقدام را ندارد و درست هم بود از این رو به سراغ دور کاری در دستگاه‌هایی رفتیم که نیاز به اینترنت نداشت و این دستگاه ها را شناسایی کردیم و دور کاری انجام شد.

وی ایجاد آرامش و کاهش دغدغه ها را از دیگر مزایای این نظام ذکر کرد و ادامه داد: ما 700 فرآیند در 59 دستگاه را شناسایی کردیم و بررسی کردیم که کدام یک از این فرآیندها باید اصلاح شود و کدام یک از آنها باید الکترونیکی شود.

معاون نو سازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برای این منظور از دستگاه های مختلف بازدید به عمل آمد، خاطر نشان کرد: عملکرد دستگاه های مختلف در زمینه استفاده از خدمات الکترونیکی رتبه بندی و امتیاز دهی برای معرفی در جشنواره ها چون جشنواره شهید رجایی خواهد شد.

دکتر احمد بزرگیان

بزرگیان امکان توسعه تجارت الکترونیکی را از دیگر ویژگی های نظام اداری الکترونیکی عنوان کرد و افزود: باید 20 درصد تجارت داخلی الکترونیکی باشد که این میزان معادا 200 هزار میلیارد تومان می شود. علاوه بر آن باید 30 درصد از تجارت خارجی نیز الکترونیکی شود.

 

وی با اشاره به تدوین اسناد الکترونیکی کردن در حوزه های سلامت، تجارت و عدالت، اظهار داشت: تدوین سند جامع تری برای الکترونیکی کردن خدمات در دستور کار است.