اقدامات دانشگاه امیرکبیر در زمینه توسعه خدمات الکترونیکی

on . Posted in اخبار ششمین کنفرانس

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 

 

 

 

دکتر علیرضا رهایی

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تاکید اسناد بالادستی نظام در رسیدن به جایگاه اول منطقه در حوزه علمی و اقتصادی در منطقه، گفت: در این زمینه اقدام به راه اندازی پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات و آینده پژوهشی کردیم.

به گزارش دبیرخانه کنفرانس دکتر علیرضا رهایی با اشاره به اسناد بالادستی نظام افزود: بر اساس افق چشم انداز 20 ساله کشور باید به صورت دانش محور توانمند در علم و فناوری و متکی به منابع انسانی و سرمایه های اجتماعی در تولید ملی باشد.

 

 رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تاکیدات سند چشم انداز کشور، اظهار داشت: بر این اساس قرار است کشور به رتبه اول در حوزه اقتصادی، اجتماعی، علمی و فناوری برسد.

 وی با بیان اینکه رسیدن به این جایگاه ها نیاز به حرکت پرشتاب مبتنی بر فناوری دارد، ادامه داد: در این راستا لازم است تا دستگاه ها به سمت روشهای علمی سوق پیدا کنند.

رهایی، با تاکید بر اینکه این روشهای مبتنی بر فناوری اطلاعات است، خاطر نشان کرد: امروز استفاده از فناوری اطلاعات به عنوان یکی از روشهای متداول در همه حوزه ها کاربردی شده است.

وی با اشاره به اقدامات توسعه ای این دانشگاه در حوزه فناوری اطلاعات، ادامه داد: در این راستا اقدام به پذیرش دانشجو در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کردیم تا فارغ التحصیلان این رشته ها بتوانند منشا اثر در حوزه های مرتبط با فناوری اطلاعات باشند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ایجاد پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات در این دانشگاه را از دیگر اقدامات ذکر کرد و یادآور شد: دراین پژوهشکده مطالعاتی در خصوص دفاع سایبری، تهیه نرم افزارها و امنیت اطلاعات صورت گرفته است.

رهایی از اجرای پروژه کلانی در این حوزه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و خاطر نشان کرد: یکی از پروژه های کلانی که در این زمینه در دانشگاه اجرایی می شود، طرح کلان " شبکه ملی اطلاعات کشور" است.

وی شبکه ملی اطلاعات را از نیازهای مهم کشور دانست و اضافه کرد: در حال حاضر سیستم های که در بخش های مختلف به بهره برداری رسیده است نیاز به یک شبکه ارتباطی دارد و از آنجایی که از طریق درگاه های کشورهای خارجی صورت می گیرد ما را در این زمینه آسیب پذیر کرده است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: از این رو به کار گیری و طراحی شبکه نظام اداری الکترونیکی در داخل کشور ضروری بود که این طرح کلان با همکاری سایر دانشگاه ها در دانشگاه  امیرکبیر در دستور کار قرار دارد.

رهایی توسعه اتوماسیون در دانشگاه را از دیگر برنامه های این دانشگاه در زمینه توسعه خدمات الکترونیکی نام برد و اظهار داشت: با توسعه اتوماسیوم موفق به حذف کاغذ در انجام امور اداری دانشگاه شدیم.

وی با اشاره به ضرورت توجه به تکنیک های حل مساله و دور اندیشی افق های مطرح شده در اسناد بالا دستی کشور، گفت: در این زمینه اقدام به راه اندازی پژوهشکده آینده پژوهشی کردیم که تحقیقاتی را در زمینه آینده پژوهشی در حوزه های مختلف کردیم.