تقدیر از برترین های نظام اداری الکترونیکی

on . Posted in اخبار هفتمین کنفرانس

رای دهی:  / 3

از برترین های نظام اداری الکترونیک در جشنواره نظام اداری الکترونیک تقدیر و به برترین ها تندیس نظام اداری الکترونیکی اهدا شد.

برترین شهرداری هوشمند: شهرداری مشهد

برترین شهرداری الکترونیک: شهرداری شیراز

رتبه دوم شهرداری الکترونیک: شهرداری ساری

برترین توسعه شهرداری الکترونیک: شهرداری آمل

استانداری الکترونیک: استنانداری مازندارن

واگذاری خدمات دستگاه های اجرایی به دفاتر پیشخوان: استانداری فارس

سرعت استقرار اتوماسیون اداری: بانک دی

برترین پرداخت الکترونیک: بانک انصار

برترین پژوهشگر: حمیدرضا احمدیان

مدیر جهادی توسعه نظام اداری الکترونیک: مجتبی عزیزی

 

 

برترین غرفه ها از نظر غرفه آرایی:

رتبه اول: بانک دی

رتبه دوم: شهرداری شیراز

رتبه سوم: بانک انصار

 

دولت تصمیم دارد کاغذ را از چرخش مکاتبات اداری حذف کند

on . Posted in اخبار هفتمین کنفرانس

رای دهی:  / 2

مرتضی بانک ریاست جمهوری نظام اداری الکترونیکی

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری با اشاره به ضرورت دولت الکترونیک گفت: دولت تصمیم دارد کاغذ را از چرخش مکاتبات اداری حذف کند. 

متن کامل سخنرانی مرتضی بانک معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری در هفتمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی به شرح زیر است:

بسم ا... الرحمن الرحیم
 ضمن سلام واحترام از دست اندر کاران و حاضرین دراین همایش سپاس گزاری نموده و از برگزاری این همایش استقبال مینمایم و امید وارم این نوع حرکت با همکاری بخشهای دولتی، خصوصی و دانشگاهی ادامه پیدا کند
 همانطور که میدانید درهر دولتی، نظام  اداری الکترونیکی نقش ویژه‌ای درکیفیت ارائه خدمات دارد که این نقش در پروسه ایجاد دولت قدرتمند می‌تواند مفید و موثر باشد؛ دولت قدرتمند دولت بزرگ نیست، بلکه دولتی کوچک، دانا ،چابک و پاک است. ما باید تلاش کنیم تا دولتی قدرتمند با این خصوصیات داشته باشیم، در همه جای دنیا تلاش میشود که کارهای اجرایی به بخش خصوصی سپرده شود و دولت بیشتر نقش هدایت و نظارت داشته باشد.دولت باید خودش را به مرحله ای برساند که بتواند خدمات با کیفیت را به مردم ارائه کند و همکاری بخش خصوصی و به کارگیری روش‌های الکترونیکی در این زمینه دارای اهمیت است.
ما به عنوان دولت به منظور رسیدن به اهداف متعالی ، برنامه‌ها و اقداماتی را آغاز کرده‌ایم که شامل اصلاحات ساختاری یعنی کاهش نیروی انسانی می‌شود و از مهمترین اقداماتی که در دستور کار بوده است حذف کاغذ از چرخه مکاتبات اداری است.  امروز درصد عدم استفاده از کاغذ در مکاتبات اداری در نهاد ریاست جمهوری به 73 درصد رسیده و تا پایان شهریورماه انشا الله این رقم به 80 درصد و تا پایان سال به طور کامل یا حدود 90 تا 95 درصد خواهد رسید و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های نظارتی بتوانیم با بکارگیری امضای دیجیتال گام نخست را درشفاف سازی چرخه اسناد مالی دولت  برداشته و نتیجتا به دولت پاک برسیم. امید است  همه دستگاه‌های دولتی ازحذف کاغذ در مکاتبات اداری پشتیبانی کنند ومن همینجا اعلام میکنم که از سال آینده مکاتبات اداری دستگاه‌ها با نهاد ریاست‌جمهوری باید به صورت الکترونیکی باشد.
 با تلاشی که از  قبل شروع شده در حال حاضر 8388 دستگاه دولتی در سراسر کشور به  شبکه دولت متصل هستند و امیدوارم با پیگیری هایی که انجام می شود الکترونیکی شدن مکاتبات را با استفاده از این شبکه حداکثر نماییم
راه‌اندازی سیستم ویدئو کنفرانس  نیز در دستور کار ما قرار داشته و مقدمات آن فراهم شده است اگر این سیستم راه‌اندازی شود ارائه خدمات بهتر و سرعت کار بالاتر خواهد رفت. جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری در یکی از این همایشها اشاره داشتند "خدمتی را که ما میتوانیم در 2 دقیقه ارائه نماییم اگر بیش از 3 دقیقه طول بکشد در مقابل خداوند مسئول هستیم".
این سامانه قابلیت انتقال فایل داشته ومیتوان صورت جلسه را با استفاده از امضای دیجیتال از راه دور مبادله نمود.
 
موضوع دیگر راه اندازی GSB  است و وظیفه آن تبادل اطلاعات الکترونیکی بین دستگاههای دولتی است که اینکار را با سازمان بازنشستگی و مبادله "فرهای مربوط به برقراری حقوق بازنشستگان "و نیز" سامانه کسورات شاغلین" شروع کرده ایم و پس از آن کار را با سازمانهای ثبت احوال ، ثبت اسناد و شرکت پست ادامه خواهیم داد و بمرور این کار به همه دستگاهها گسترش خواهد یافت . در همین جا از همه مدیران و دست اندر کاران میخواهم با توجه به اراده دولت و تسهیلاتی که نهاد ریاست جمهوری فراهم کرده است در راستای ایجاد دولت چابک و کار آمد در بکار گیری ابزارهای روز فناوری اطلاعات و ارتباطات قدم بردارند.
 ایجاد داشبورد دولت از جمله اقدامات مهمی است که در دستور کار داریم که نقش مهمی در کارآمدی دولت خواهد داشت. تصمیم داریم داشبورد دولت را به صورت کامل اجرایی کنیم. اگر چه اقدامات خوبی در دستگاهها انجام شده ولی سامانه های موجود عمدتا کامل و بروز نبوده ومهمتر از همه یکپارچه نمی باشند، امیدواریم پیاده سازی GSB و نمایش یکپارچه اطلاعات داشبورد را تا پایان سال 94 نهایی کنیم. با این اقدام نهاد ریاست جمهوری می‌تواند کل کشور را به صورت الکترونیکی و یکپارچه مدیریت و رصد کند. این کار جزو کار های بسیار مهم ما، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و سایر بخشهای حاکمیتی کشور می باشدتا بتوانیم تا پایان سال 94 دولتی فعال‌تر، چابک‌تر و دانا داشته باشیم .
در این مسیر بایداز خدمات بخش خصوصی نیز استفاده کنیم،
 ضمن اینکه وزارت ارتباطات نیز با اتخاذ سیاستهایی که توسعه پهن باند پیش گرفته است  می‌تواند گسترش خدمات الکترونیکی را به دنبال داشته باشد که در حال حاضر دسترسی به پهن باند را در تعدادی از نقاط برای کاربران موبایل اخیرا فراهم نموده است
برگزاری برنامه امروز به صورت ویدئو کنفرانس مناسب بود و امیدواریم این حرکت در کشور نهادینه شود ضمنا می‌توانیم از نظرات اندیشمندان و دست‌اندرکاران به ویژه دانشگاه امیر کبیر و سایرین برای اینکه دولتی توانا و هوشمند داشته باشیم استفاده شود، و شما می‌توانید پیشنهادات علمی و فنی ، نظرات تکمیلی خود را از طریق سایت smart.Gov.ir به ما ارسال کنید.
و در آخر اینکه حضور در این همایش به صورت ویدئو کنفرانسی صرفا برای فرهنگ سازی و توسعه و تاکید ما برای استفاده از خدمات الکترونیکی و تصریح و ارزش گزاری برای ارائه این خدمات بوده است.

رونمایی از سایت دولت دانا

on . Posted in اخبار هفتمین کنفرانس

رای دهی:  / 0

 

دولت دانا نظام اداری الکترونیکی 

همزمان با آغاز به کار هفتمین همایش نظام اداری الکترونیکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، از شبکه  اجتماعی  فعالان فاوا با عنوان "سامانه همایش دانا" رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هفتمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی،  همزمان با آغاز به کار هفتمین همایش نظام اداری الکترونیکی سایت "همایش دانا" با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی،  رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و معاون استانداری مازندران رونمایی شد.

این سایت شبکه اجتماعی ویژه صاحب نظران حوزه فناروی اطلاعات و ارتباطات و فعالان حوزه فاوا است که با عضویت در آن نظرات خود را در حوزه اسناد بالادستی این حوزه ارائه خواهند داد.

دولت دانا و دولت همراه از بخش‌های این سایت است.

آدرس این سایت www.smart.gov.ir  می باشد.

تشکیل کارگروه رصد آخرین وضعیت هوشمند سازی دستگاه‌ها/ ارائه حوزه‌های قابل سرمایه گذاری در حوزه IT

on . Posted in اخبار هفتمین کنفرانس

رای دهی:  / 0

مصطفی بهمن آبادی نظام اداری الکترونیکی

دبیر اجرایی کتفرانس نظام اداری الکترونیکی از ایجاد کارگروهی برای رصد آخرین وضعیت نظام الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی خبر داد و گفت: در همایشی که با استانداری قم برگزار می‌شود زمینه‌های قابل سرمایه گذاری در حوزه IT ارائه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هفتمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی، مهندس مصطفی بهمن آبادی در مراسم افتتاحیه هفتمین همایش نظام اداری الکترونیکی با ارائه گزارشی از عملکرد بیرخانه دایمی این همایش گفت: این کنفرانس از سال 86 آغاز به کار کرده که در آن زمان کمتر دستگاهی با نظام الکترونیکی و دولت الکترونیکی آشنا بوده است.

وی با بیان اینکه در برخی از سازمان‌ها به صورت پراکنده اقداماتی در زمینه ایجاد نظام الکترونیکی شده است ، افزود: لازم بود تا مجمع الجزایری که در این حوزه شکل گرفته بود با یکدیگر متصل شود و این یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس در این راستا بوده است.

بهمن آبادی، تعاملات با سازمان‌ها برای توسعه هوشمند سازی را از اقدامات دبیرخانه دایمی نظام الکترونیکی ذکر کرد و ادامه داد: برای بررسی آخرین وضعیت دولت الکترونیک کارگروه مدیریت اطلاعات و فناوری ارتباطات تشکیل شد و اقدام به رصد آخرین وضعیت هوشمند سازی سازمان‌های و دستگاه‌های اجرایی کردیم.

دبیر اجرایی همایش نظام اداری الکترونیکی امنیت و زیر ساخت را دو بال موفقیت دولت الکترونیکی دانست و یادآور شد: هر کدام از این دو عامل به تنهایی به موفقیت منجر نخواهد شد از این رو از سال سوم برگزاری این کنفرانس دستگاه‎های مرتبط با این دو حوزه مشارکت داشته اند.

وی از برگزاری کنفرانسی در حوزه نظام الکترونیک با همکاری استانداری قم خبر داد و در این باره توضیح داد: این کنفرانس با عنوان "همایش بین المللی فناوری اطلاعات و کارآفرینی" در خصوص مباحث اقتصادی IT بحث و تبادل نظر خواهد شد.

بهمن آبادی با بیان اینکه این کنفرانس به صورت بین المللی برگزار خواهد شد، خاطر نشان کرد: از آنجایی که کشورهایی چون چین، ترکیه وسریلانکا آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرده‌اند از این رو در این کنفرانس زمینه‌های سرمایه گذاری در حوزه IT ارائه خواهد شد.   

رتبه 105 ایران در توسعه خدمات الکترونیک در دنیا

on . Posted in اخبار هفتمین کنفرانس

رای دهی:  / 0

انتظاری فضای مجازی نظام اداری الکترونیکی 

دبیر شورای عالی فضای مجازی رتبه ایران را توسعه شاخص‌های دولت الکترونیک را در بین 109 کشور  را 105 ذکر کرد و گفت: رتبه ایران در زیر ساخت‌های ارتباطی در منطقه 14 است که پس از کشورهای بحرین، امارات، عربستان و قطر قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : محمدحسن انتظاری در مراسم افتتاحیه هفتمین کنفرانس ملی نظام اداری الکترونیکی فضای مجازی را امتداد زندگی فردی و اجتماعی انسان در بستر فناوری اطلاعات و شبکه‌های ارتباطی توصیف کرد و افزود: دولت الکترونیک استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط دولت برای ارائه خدمات عمومی به مردم است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی سرمایه انسانی، خدمات برخط و  زیر ساخت‌ها را از شاخص‌های برنامه عمرانی سازمان ملل ذکر کرد و اظهار داشت: در این برنامه 109 کشور دنیا مورد ارزیابی قرار گرفتند که رتبه ایران در توسعه شاخص‌های دولت الکترونیک در رتبه 105 قرار دارد ولی در شاخص سرمایه انسانی بیشترین پیشرفت را در سال‌های اخیر داشته‌ایم.

وی رشد شاخص خدمات بر خط ایران را 0.37 درصد، شاخص زیرساختی ارتباطی را 0.29 درصد و شاخص سرمایه انسانی را 0.68 درصد ذکر و ادامه داد: باید با استفاده از سرمایه‌های انسانی به توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی و ارایه خدمات بر خط بپردازیم.

انتظاری با اشاره به وضعیت خدمات بر خط در کشور یادآور شد: ضریب نفوذ اینترنت در کشور 30 درصد است که این رقم برای ایران در خور توجه است ولی از سوی دیگر وضعیت ارایه خدمات در کشور مطلوب نیست.

وی خاطر نشان کرد: ایران در زمینه شاخص‌های زیر ساخت‌های ارتباطی در سال‌های 2011 تا 2014 به ترتیب رتبه 108، 102، 100 و رتبه 105 دنیا را داشته است در حالی که جا دارد تا ایران در زمره 50 کشور نخست در این زمینه قرار گیرد به طوری که کشورهایی با شرایط مشابه ایران در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارند.

به گفته وی در حوزه خدمات اینترنت کره جنوبی رتبه اول و پس از آن کشورهای استرالیا، سنگاپور، فرانسه و هلند قرار دارد.

انتظاری همچنین به رتبه ایران در این شاخص در منطقه اشاره کرد و یادآور شد: ایران در منطقه دارای در رتبه 14 و بعد از کشورهای بحرین، امارات، عربستان و قطر قرار دارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به چالش‌های توسعه دولت الکترونیک در ایران گفت: ارایه خدمات صنعت فناوری اطلاعات، سواد اطلاعاتی افزایش بهره وری در زمره موارد تاکید شده در قانون برنامه پنجم توسعه بوده است و تا پایان این برنامه 2 سال باقی مانده است و باید در این حوزه توسعه فراوانی داشته باشیم.

وی یکی از چالش‌های توسعه نیافتگی دولت الکترونیک را نداشتن نقشه راه و طرح منسجم برای تحقق دولت الکترونیک عنوان کرد و ادامه داد: به دلیل در هم تنیدگی بالای ابعاد زندگی اجتماعی تهیه یک نقشه راه و طرح منسجم مستلزم ایجاد مدیریت کارآمد است ما با نگاه بخشی در این حوزه مواجهیم به طوری که هر بخش با دیدگاه خود به حل مساله می‌پردازد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین به ناهماهنگی در بین بخش‌های سیاستگذاری اشاره کرد و گفت: هم اکنون 40 نهاد مختلف در دولت صرفا سیاستگذاری کلان در حوزه فضای مجازی را انجام می‌دهد. علاوه بر آن بی نظمی و از هم گسیختگی ارایه خدمات در دستگاه‌های دولتی و کمبود محتوای لازم در بستر شبکه‌ها از دیگر معضلات کشور در توسعه دولت الکترونیک است.

انتظاری با ابراز تاسف از حضور انحصارگرایانه دولت در زمینه توسعه زیرساخت‌ها و تولید محتوا، خاطر نشان کرد: در حال حاضر صنعت نرم افزار تنها 400 تا 500 میلیون دلار در سال صادرات دارد و این رقم بسیار محدود است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی به بیان اقدامات این شورا در حوزه ایجاد شبکه ملی اطلاعات پرداخت و یادآور شد: ایجاد شبکه ملی اطلاعات از مهمترین طرح‌هایی است که به این شورا ارسال شده است که اقدامات برای ایجاد آن با همکاری وزارت ارتباطات در دستور کار قرار دارد و امیدواریم این وزارتخانه برنامه‌های خود را ارائه دهد تا بتوانیم جامعه را به سرعت متحول کنیم.